Polecamy:

Sklep dla salsero i tancerki

Kuba tworzy własną Wikipedię dodano: 14-12-2010

Kuba wystartowała w poniedziałek z własną encyklopedią internetową EcuRed, powstałą na wzór amerykańskiej Wikipedii. Ma ona za zadanie przedstawiać kubańską wersję świata i historii.

Oficjalny start serwisu www.ecured.cu przewidziano na wtorek, jednak strona działała już dzień wcześniej.

Jak informują autorzy encyklopedii na jej stronie głównej, EcuRed powstała, "by tworzyć i szerzyć wiedzę o wszystkim i dla wszystkich, z Kuby i z całego świata", gromadząc wiedzę z "demokratycznego, nieobliczonego na zysk i obiektywnego z punktu widzenia dawnej kolonii, która wybiła się na niepodległość". Jednak jej użytkownicy będą mogli aktualizować wpisy w encyklopedii tylko i wyłącznie po otrzymaniu zgody od jej administratorów.

Jak podaje Gazeta.pl, o USA można przeczytać, że "brały siłą od innych narodów ziemię i surowce naturalne, by służyły amerykańskim firmom i monopolom". Na temat stosunków Hawana-Waszyngton EcuRed pisze, że "USA zawsze patrzyły na Kubę jak ci, którzy podziwiają piękny owoc, wiedząc, że w końcu wpadnie w ich ręce".

Na stronie znalazła się też obszerna nota biograficzna wieloletniego przywódcy Kuby Fidela Castro, który "swoim autorytetem moralnym wpływa na ważkie i strategiczne decyzje Rewolucji". Doceniono również jego brata, Raula, który "istotnie przyczynił się do walki narodu kubańskiego w obronie suwerenności i niepodległości".

Z rządowych badań z tego roku wynika, że spośród ok. 11,2 mln mieszkańców Kuby dostęp do internetu ma ok. 1,6 mln.Warto zobaczyć Przeczytaj również:
  1. Kuba po huraganie Sandy
  2. Co dalej z Kubą?
  3. Kuba - ojczyzna albo śmierć
Gdzie: Źródło: Gazeta.pl
Gdzie: Popularność:
5

Wyraź swoją opinię!