Wywiad z Renatą Popis - współorganizatorką Zouk Libre Festival
dodano: 15.01.2013
Renata Popis ma za sobą 10 letnie doświadczenie taneczne. Szkoliła się w tak rozległych stylach, jak hip hop, funky, jazz, latino. Tańczyła w wielu grupach choreograficznych i brała udział w krajowych i międzynarodowych mistrzostwach i występach.
Pomimo szerokiego zainteresowania wieloma tańcami latino (salsa, bachata, kizomba), dopiero brazylijski Zouk wyzwolił te największe taneczne emocje. Z tym mało jeszcze znanym w Polsce tańcem Renata zetknęła się na festiwalu w Santiago de Compostela w Hiszpanii w listopadzie 2010 i już po pierwszych warsztatach poczuła, że to jest właśnie to.
Jak się zaczęła Twoja miłość do Zouka
Poznałam taniec Zouk przypadkowo na festiwalu salsy w Santiago de Compostela w Hiszpanii w listopadzie 2010 r. i od początku poczułam coś więcej niż tylko zwykłą radość do tańca. W tamtym czasie intensywnie już trenowałam salsę, bachatę i kizombę, ale po tych warsztatach wręcz zapragnęłam, aby nauczyć się Zouka. Szczęśliwym trafem do Warszawy do Salsa Libre został zaproszony Pasty przez Anie Chagowską i wtedy zaczęła się cała gorączka zoukowa w stolicy i regularne kursy w Salsa Libre.
Jak długo trzeba się uczyć Zouka aby zacząć "dobrze" wyglądać na parkiecie.
To wszystko tak naprawdę zależy od tego, jakie się ma podstawy ogólnie w tańcu, doświadczenie w pracy z ciałem i jego świadomość. Można powiedzieć, żeby aby "dobrze" wyglądać w tym tańcu potrzebny jest trochę dłuższy okres czasu niż np. wymaga tego salsa, czy bachata, powiedziałabym, że min. 6 miesięcy trenowania, ale "wyjątek potwierdza regułę".
Mam czasem wrażenie, że ktoś się urodził, żeby tańczyć zouka :) Tańczy bardzo krótko, a robi to fenomenalnie, uczuciowo, zmysłowo i po prostu przepięknie. Bo Zouk właśnie taki jest, pozwala w niesamowity sposób interpretować i pokazywać co siedzi w nas w środku.
Czy zauważacie/zauważasz wzrost zainteresowania Zoukiem w Polsce
W stolicy zainteresowanie i "fala" zouka ciągle rośnie, przybywa miłośników, kursantów i kursów i podobne przełożenie widać na terenie całego kraju. Potwierdza ten fakt kwestia organizowania festiwali tanecznych, które w dużym stopniu koncentrują się na Zouku. Już nie tylko jedne warsztaty, ale wręcz całe przedsięwzięcie ma charakter zoukowy. Wielu z nas chce poczuć nutkę karaibsko-brazylijską i rozpłynąć się na parkiecie w bitach zoukowych i szczerze powiem, że wcale mnie to nie dziwi.
Jak widzisz rozwój Zouka w naszym kraju ?
Jestem pozytywnie nastawiona w tej kwestii, pasja zaraża pasję. Instruktorzy Zouka w Polsce sami naprawdę kochają ten taniec i to widać jak środowisko zoukowe ewoluuje i szybko się powiększa. Oczywiście jest to nadal taniec dosyć niszowy, ale w porównaniu do innych widzę szybszy jego rozwój.
Powiedz coś więcej o I Zouk Libre Festival ?
I Zouk Libre Festival odbędzie się w Warszawie od 18 do 20 stycznia 2013 r. Zostały zaproszone wielkie autorytety zoukowe, między innymi Pasty z Jostą, Alisson z Audrey, Freddy z Andressa, które poprowadzą 15 godzin warsztatów podczas jednego tylko weekendu. Dodatkowo będzie można się niesamowicie bawić podczas 4 imprez festiwalowych z konkursami, animacjami i występami gwiazd. A to wszystko w międzynarodowej atmosferze wielu miłośników zouka. Wszelkie szczegóły odnośnie festiwalu dostępne są na stronie: http://www.zoukfestival.pl/2013/pl/
Czy trudno jest przygotować festiwal Zouka w Polsce ?
Co do trudności, to tak naprawdę jak każdy inny festiwal, trzeba mieć realne podejście ile oczekujemy chętnych i jak postępuje rozwój danego tańca w Polsce i w Europie. Powiem szczerze, że jesteśmy z Anią Chagowską i Markiem Domańskim miło zaskoczeni, że w przypadku I Zouk Libre Festival realia przerosły oczekiwania. Jednym słowem, mamy większą ilość chętnych niż się spodziewaliśmy. Współorganizowanie festiwalu było dla mnie tak naprawdę przyjemnością, gdyż kocham to co robię i cieszę się, że przyczyniłam się do tego, żeby inni będą mieli większą szansę nauczyć się tego tańca od największych artystów sceny zoukowej.
Dlaczego warto uczyć się Zouka i czy laicy mogą przybyć na ZLF
Czy warto uczyć się zouka - odpowiem jednym słowem: TAK. Warto spróbować każdego tańca i zobaczyć, czy dana forma nam odpowiada. Zouk daje niesamowite możliwości interpretacji muzyki, pracy z ciałem, wyrażania uczuć i emocji. Przede wszystkim cudowne jest poczucie wolności na parkiecie i poczucie "płynięcia", jakby się przenosiło w inną rzeczywistość i zapominało o całym świecie :)
Na Zouk Libre Festival są przewidziane różne poziomy podczas warsztatów, zaczynając od początkujących. Zatem zapraszamy wszystkich. Uczestnicy mogą przyjść tylko na początkujące zajęcia, albo zostać na kolejne z wyższym poziomem, wszystko w ramach danego Full Passa.
Gdzie można potańczyć Zouka w Warszawie ?
Zouka można nauczyć się i tańczyć w Salsa Libre. Prowadzone są regularne kursy, praktycznie każdego dnia tygodnia są jakieś zajęcia. Na imprezy również zapraszamy do Salsa Libre, practice zoukowy odbywa się w każdy czwartek, ale można również śmiało się roztańczyć na imprezie piątkowej i sobotniej w Szkole Tanecznej.
Jakie są plany Formacji Zouk Libre ?
Co do naszych planów, to zdecydowanie ekspansja ;) Formacja Zouk Libre zyskuje coraz większą popularność i uznanie. W poprzednim roku wystąpiliśmy na prawie wszystkich największych festiwalach tanecznych w Polsce, między innymi Warsaw Salsa Festival, Bachaturo, Festiwal Kizomby. W tym roku mamy już zaproszenie na występ podczas 4th International Praque Zouk Congress w Czechach, jak również na Festiwalu Salsy w Cannes. Wszystko idzie w pozytywnym kierunku. Planujemy tworzyć nowe choreografie i popularyzować ten taniec na szerszą skalę.