Polecamy:

Sklep dla salsero i tancerki

Wywiad z Tanią i Marcelo dodano: 10.10.2011

Chcielibyśmy zaprezentować wywiad z Tanią Onca
i Marcelo Estilo
– dwoma najbardziej uznanymi
i popularnymi brazylijskimi tancerzami i nauczycielami zouka. Podzielili się z nami swoim doświadczeniem, aby zachęcić wszystkich do poznania tego pięknego tańca:

Salsowisko: Jak rozpoczęła się Wasza przygoda z Zoukiem?

Tania & Marcelo: Zaczęliśmy tańczyć Zouka wiele lat temu – Marcelo od samego początku angażował się w tańczenie Lambady (tańca, z którego rozwinął się zouk), a Tania zaczęła tańczyć w późnych latach 90tych. Ten taniec wywodzi się z ‘ulicznego’ tańca – lambady,
w której nie było określonych figur. Oczywiście był krok podstawowy, jednak wiele osób było na tyle kreatywnych, że wymyślali nowe kroki, w pewnym stopniu podobne do salsy.

Salsowisko: Ile może potrwać nauczenie się zouka i jakie można napotkać problemy na samym początku?

Tania & Marcelo: Tak jak ze wszystkim, czego chcemy się nauczyć – zależy to od wielu składników, ale przede wszystkim pasji, zaangażowania oraz od nauczycieli.

Salsowisko: Kto jest Waszym tanecznym guru/idolem?

Tania & Marcelo: Jest ich wielu – z różnych dziedzin tanecznych – baletu, łaciny, salsy.. To bardzo indywidualne i zależy od tego, jak dany tancerz interpretuje muzykę oraz wyraża taniec – co dla nas jest najważniejsze w tańcu.

Salsowisko: Czy tańczycie jeszcze jakieś inne style oprócz zouka?

Tania & Marcelo: Tak, inne tańce brazylijskie, salsę, łacinę, taniec towarzyski.. ale zouk rządzi ;)

Salsowisko: Co jest najbardziej urzekające gdy tańczy się zouka?

Tania & Marcelo: Płynięcie z muzyką – to dlatego, jak wiele osób wie, naszym mottem jest: ‘Pasja do tańca i muzyki – zawsze!’

Salsowisko: Wiele podróżujecie – czy możecie nam powiedzieć czy ludzie w różnych miejscach na świecie tańczą tak samo?

Tania & Marcelo: Tak, wiele podróżujemy ;) Nie, nie tańczą tak samo. Ich style są pod olbrzymim wpływem lokalnych nauczycieli i tancerzy – dopóki nie zaczną podróżować na międzynarodowe kongresy, festiwale i warsztaty.

Salsowisko: Z jakiego miasta macie najlepsze wspomnienia? (imprezy/warsztaty/kongresy)

Tania & Marcelo: Jest ich bardzo wiele ;)

Salsowisko: Czy mieliście jakiś kontakt do tej pory z Polską?

Tania & Marcelo: Związany z zoukiem – jeszcze nie. To znaczy spotykaliśmy tancerzy z Polski na naszych warsztatach na kongresach, ale jeszcze nie byliśmy w Polsce, żeby uczyć.

Salsowisko: Co sprawia Wam najwięcej radości i zabawy podczas tańca?

Marcelo: Wyrażanie kreatywności i sprawianie, że mojej partnerce podoba się taniec ze mną.

Tania: Kocham obroty i ‘płynięcie’ z muzyką ;)

Salsowisko: Czy myślicie, że środowisko zoukowe jest otwarte na nowych tancerzy?

Tania & Marcelo: Tak, oczywiście. Mamy nawet radę dla tych, którzy dopiero zaczynają i trudno im się zintegrować – nie poddawajcie się, jeśli dookoła Was są bardziej zaawansowani partnerzy. Większość z nas tańczy po to, żeby się ciągle UCZYĆ, rozwijać i dobrze się bawić. 

Salsowisko: Jak myślicie, co jest najtrudniejsze w nauce zouka, kiedy tańczy się inne style (takie jak na przykład salsa)? 

Tania & Marcelo: Wg nas trudne jest przetrzymywanie czasami dłuższych pauz oraz utrzymywanie ‘płynnego’ stylu zouka.

Salsowisko: Czy zouk jest niebezpieczny? Jak unikać kontuzji?

Tania & Marcelo: Taniec jest tylko wtedy niebezpieczny, kiedy ludzie nie uczą się poprawnej techniki jak wykonywać pewne ruchy albo kiedy uczą się od osób, które mówią, że uczą, ale tak na prawdę nie mają wiedzy, aby to robić. Niestety przez lata renoma zouka trochę ucierpiała przez ludzi, którzy zrobili sobie krzywdę (przede wszystkim kontuzje szyi i kręgosłupa dziewczyn). 

NIE jest to jednak związane z samym tańcem, lecz z brakiem wiedzy osób, które uczą. My jesteśmy znani z bycia adwokatami ‘bezpiecznego’ tańca i zdrowego wykonywania ruchów – na przykład podczas ruchów głowy i cambre podążamy za motto: ‘mniej to więcej’.

Salsowisko: Zapewne ciężko jest utrzymać równowagę podczas tańczenia zouka. Czy macie jakieś rady jak wyćwiczyć błędnik, aby łatwiej tańczyło się obroty lub ruchy głową?

Tania & Marcelo: Tego uczymy długoterminowo – zwłaszcza Tania, która jest ‘Królową obrotów’ ;) Dla ruchów głową tak jak mówiliśmy wcześniej – mniej to więcej – nie starajcie się przesadzać.

Salsowisko: Czy podczas tańca używacie stałych układów tanecznych, czy też może wymyślacie nowe ruchy? Czy można jeszcze coś nowego wymyślać, skoro zouk jest tak ‘młodym’ tańcem?

Tania & Marcelo: My, tak jak i wielu uznanych nauczycieli, ciągle tworzymy nowe ruchy i układy, ciągle też jest miejsce, aby wymyślić jeszcze więcej – właśnie to czyni ten taniec tak interesującym.

Salsowisko: Jaki jest Wasz największy sukces taneczny?

Tania & Marcelo: Musimy powiedzieć, że kochamy uczyć i obserwować jak nasi uczniowie z całkowicie początkujących stają się profesjonalnymi tancerzami lub nauczycielami – to bardzo spełniające ;) Tak samo jak kiedy się występuje, a publiczność zostaje zainspirowana aby nauczyć się jeszcze więcej.

Salsowisko: Jakie jest Wasze największe marzenie? Gdzie widzicie się za parę lat?

Tania & Marcelo: ... ciągle tańczyć i uczyć ;)

Salsowisko: Jak myślicie, kto jest najlepszym DJem/ twórcą muzyki zoukowej?

Tania & Marcelo: Jest ich wiele – trzeba pamiętać, że ‘muzyka zouk’ pochodzi z Karaibów,
a ‘stworzone piosenki zoukowe’ to często piosenki R&B i tym podobne, które mają silniejszy bit dodany do tańca. Kochamy wiele piosenek, więc nie jesteśmy w stanie określić tylko jednego wykonawcy.

Salsowisko: Zauważyliśmy, że mężczyźni często noszą bransoletki z muszelek dookoła ramienia? Czym one są i co oznaczają?

Tania & Marcelo: Pochodzą z Brazylii i są noszone ‘dla dobrej energii’ ;)

Salsowisko: Jesteście organizatorami pierwszego kongresu zouka w Wiedniu w przyszłym roku – czy możecie nam coś więcej o nim powiedzieć?

Tania & Marcelo: Tak, uznaliśmy, że będzie wspaniale sprowadzić najlepszych nauczycieli i wielu tancerzy do Wiednia, aby zouk się rozwijał i żeby ludzie z zagranicy mogli zobaczyć lokalną scenę zoukową i dobrze się bawić odwiedzając ‘miasto muzyki’ ;) Chcemy, by było to socjalne wydarzenie,  podczas którego ludzie będą razem się bawić, poznawać się nawzajem, co pomoże międzynarodowemu światkowi zoukowemu coraz bardziej się wzmacniać i rosnąć. Mamy nadzieję zobaczyć wielu polskich tancerzy zouka na Pierwszym Międzynarodowym Kongresie Zouka w Wiedniu – mieście muzyki - w dniach 9-11 marca 2012! Więcej informacji znajdziecie na Facebook’u na: ‘Zouk Austria’ oraz na stronie www.zoukaustriacongress.com.

 

Salsowisko: Jakie motto możecie przekazać naszym czytelnikom.  Co jest dla Was najważniejsze podczas tańca?

Tania & Marcelo: Pasja do muzyki i tańca – zawsze!

 

5


Warto zobaczyć Materiały powiązane: zouk

Wyraź swoją opinię!