Zumba! - Wywiad z Anią Cegłowską
dodano: 18.11.2010
Zapraszamy do przeczytania rozmowy z Anią Cegłowską - instruktorką Zumby, która jako pierwsza zorganizowała tego typu zajęcia w Trójmieście.
Salsowisko: Witaj Aniu, Jako pierwsza instruktorka w Trójmieście zainteresowałaś się Zumbą, powiedz proszę, co skłoniło Cię by zrobić kurs instruktora Zumby?
Ania Cegłowska: Przez długi czas szukałam formy zajęć, która jednocześnie pozwalałaby rozwinąć zdolności taneczne, zrzucić zbędne kilogramy i dobrze się bawić. Trafiłam na nagrania z zajęć Zumby – zaskoczyła mnie niesamowita energia i imprezowy klimat – byłam ciekawa czy takie zajęcia trafiły już do Polski. Na stronie Izy Kin (Zumba Education Specialist) znalazłam informację o jednym z pierwszych organizowanych w Polsce szkoleń. Zdecydowałam się pojechać i kompletnie zakochałam się w Zumbie.
Salsowisko: Jak powstała Zumba?
Ania Cegłowska: Twórcą Zumby jest Kolumbijczyk Alberto ‘Beto’ Perez, tancerz i instruktor fitness. Pewnego dnia, mieszkając jeszcze w Kolumbii, Beto zapomniał zabrać na swoje zajęcia aerobicu płyty z muzyką. Miał przy sobie tylko taśmy z muzyką latynoską do której poprowadził pierwsze zaimprowizowane taneczne zajęcia fitness. Wkrótce Beto przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, gdzie w 2001 powstała Zumba Fitness, LLC - firma promująca wymyśloną przez Beto formę ćwiczeń.
Salsowisko: Na czym polega fenomen Zumby?
Ania Cegłowska: Po pierwsze Zumba jest bardzo efektywna – w ciągu jednej godziny intensywnych ćwiczeń możemy spalić nawet 700 kalorii, a już po kilku miesiącach zobaczymy jak rzeźbi się nasze ciało! Po drugie dzięki gorącej latynoskiej muzyce, tanecznym krokom i ruchom Zumba zrywa z monotonią normalnych zajęć fitness, a jednocześnie jest intensywniejsza od lekcji tańca. No i wreszcie to świetna zabawa – na zajęciach bawimy się jak na imprezie i zapominamy o codziennych problemach i upływie czasu.
Salsowisko: Opowiedz proszę jak wyglądają zajęcia z Zumby.
Ania Cegłowska: Zapraszam wszystkich żeby sami sprawdzili:) Zumba opiera się na treningu Cardio i wykorzystuje elementy treningu rzeźbiącego dla modelowania ciała. A w praktyce godzina Zumby to godzina tańca i zabawy w rytm latynoskich piosenek i międzynarodowych przebojów. Nie ma się czego bać - kroki są proste, ale uwaga - tańczymy cały czas!
Salsowisko: Czy jest zainteresowanie takim typem zajęć? Do kogo są one skierowane?
Ania Cegłowska: Zainteresowanie jest coraz większe – o Zumbie zaczyna się mówić w telewizji i w prasie. Zajęcia skierowane są do ludzi w każdym wieku, kobiet i mężczyzn (chociaż ci ostatni są w mniejszości;)). Jak już mówiłam kroki Zumby są proste i każdy daje z siebie tyle ile może.
Salsowisko: Ile czasu poświęcasz na przygotowanie nowej choreografii? Skąd czerpiesz pomysły i inspirację?
Ania Cegłowska: Wszystko zależy od choreografii;) Jeśli spodoba mi się jakaś piosenka staram się przygotować do niej układ na zajęcia. Korzystam też z materiałów ZIN (Zumba Instructors Network). Czasem też kursanci proponują piosenki do których chcieliby się bawić na zajęciach.
Salsowisko: Na świecie Zumba bardzo szybko zyskała uznanie. Stała się pewnego rodzaju stylem życia. Wydawany jest magazyn o Zumbie Z-life, można kupić płyty z muzyką, specjalne firmowane jej logiem ubrania, czy i w Polsce możemy spodziewać się takiego szału na jej punkcie?
Ania Cegłowska: Zumba to nie tylko program ćwiczeń, dla wielu osób to sposób na życie. Marzeniem Beto było pomóc ludziom w zachowaniu dobrego wyglądu i samopoczucia i udało mu się to zrealizować. Zumba promuje też zdrowy tryb życia i zdrowe odżywianie. Instruktorzy Zumby angażują się w akcje walki z rakiem piersi. Stworzony został program Zumbatomic, skierowany do najmłodszych i Zumba Gold dla osób starszych i zaczynających aktywność ruchową po dłuższej przerwie. W Polsce działa już sklep internetowy (www.zumba.pl), gdzie można zamówić firmowe ubrania, płyty, materiały. Co kilka miesięcy wychodzi nowa kolekcja kolorowych, atrakcyjnie zaprojektowanych ubrań sportowych. Dzięki Zumbie ludzie nie tylko chudną, ale też wyglądają i czują się lepiej – czuje to po sobie i widzę jak zmieniają się moi kursanci.
Salsowisko: Podobno Zumba uzależnia.
Ania Cegłowska: Oj, zdecydowanie! Ja mogę śmiało powiedzieć, że Zumba zmieniła moje życie:). I nie tylko moje… niektóre osoby pojawiają się na zajęciach codziennie i czasem zostają ze mną na 3 godziny!
Salsowisko: Jak długo trwa Twoja przygoda z tańcem? Z którym / którymi najbardziej się identyfikujesz?
Ania Cegłowska: Zaczynałam na warsztatach Afro Dance prowadzonych przez wspaniałego Larrego Okey Ugwu. Salsę odkryłam jako nastolatka w czasie wakacji w Nowym Yorku. Po powrocie do Polski starałam się rozwijać na kolejnych zajęciach i warsztatach. Dużo dały mi też podróże do Barcelony, gdzie mogłam bliżej poznać kulturę latynoską i prawdziwy klimat imprez salsowych. Zaczęłam też tańczyć reggaeton, który do tej pory pozostaje mi najbliższy.
Salsowisko: Taniec to pasja a zarazem praca. Czy gdy taniec staje się pracą może nadal być pasją?
Ania Cegłowska: Oczywiście – zajęcia dają mi bardzo dużo satysfakcji i możliwość ciągłego rozwoju. Do pracy chodzę z przyjemnością. Wiadomo że czasem może przyjść kryzys, albo po prostu zmęczenie, ale wakacje, czy warsztaty taneczne przynoszą nowe siły i inspiracje.
Salsowisko: Dziękujemy Ci bardzo za spotkanie. Mamy nadzieję, że rozmowa z Tobą przybliży wszystkim zainteresowanym temat jakim jest Zumba.
Ania Cegłowska: Dziękuję bardzo, do zobaczenia na zajęciach w Dance Fusion:)
Ania Cegłowska
Pierwsze treningi salsy zaczęła jako nastolatka w Nowym Yorku. Przez kolejne lata uczestniczyła w wielu warsztatach i międzynarodowych imprezach salsowych, takich jak Kongresy Salsy we Wrocławiu, Warszawie i Pradze, oraz ogólnopolskich warsztatach tanecznych salsy, tańców afro-kubańskich, reggaetonu i jazzu prowadzonych przez światowej klasy instruktorów. Brała udział w serii warsztatów Afro Dance prowadzonych przez znakomitego artystę Larrego Okey Ugwu i wystąpiła w teledysku „Big God” zespołu Ikenga Drummers.
Doświadczenie taneczne, znajomość kultury Ameryki Łacińskiej i fascynację jej najbardziej współczesną formą tańca, jaką jest reggaeton pogłębiła nauka i liczne wizyty w Hiszpańskiej stolicy salsy, Barcelonie. W Trójmieście trenowała kilka lat w formacji prowadzonej przez Anię Wojarską-Borys i Elę Mistat. Aktualnie prowadzi formację reggaetonową i tańczy w formacji Dance Fusion. Od 2010 roku ma certyfikaty Official Zumba® Instructor (B1, B2), Zumbatmic® Instructor i jest członkiem ZIN (Zumba Instructor Network).
W tańcu i na zajęciach które prowadzi w trójmiejskiej szkole tańca Dance Fusion kładzie nacisk na pracę ciała i ekspresję. To zajęcia dla chcących odnaleźć latynoski „feeling” i radość płynącą z tańca.