Nawigacja



"Przewodnik benedyktyńskiego oblata", 3870


"Przewodnik benedyktyńskiego oblata", 3870

"Przewodnik benedyktyńskiego oblata", 3870

Dewocjonalia Sklep Internetowy Dewocjonalia Sklep Internetowy
"Przewodnik benedyktyńskiego oblata", 3870

Przewodnik benedyktyńskiego oblata

Po prawie 25 latach oddajemy do dłoni osób zainteresowanych duchowością benedyktyńską i tych, którzy chcą żyć nią w świecie Przewodnik benedyktyńskiego oblata. Zaczynamy go od nakreślenia sylwetki naszego przewodnika, za którym chcemy podążać – św. Benedykta – patrona Europy. Z kolei następuje krótki szkic historyczny przybliżający dzieje wzajemnych relacji mnichów i oblatów benedyktyńskich. Następna część daje odpowiedź na pytania: na czym polega duchowość benedyktyńska? Co jest w niej najważniejsze? Jakie są jej najistotniej podstawowe wartości? Pytania te zadawali o. Włodzimierzowi Zatorskiemu OSB oblaci i kandydaci na oblatów tynieckich. Ojciec Włodzimierz ujął swoją syntezę w postaci dziesięciokręgu z myślą, że jego sugestia zainspiruje innych do refleksji nad syntetycznym ujęciem duchowości benedyktyńskiej i pozwoli lepiej zrozumieć jej specyfikę. Mamy nadzieję, iż zachęci ona osoby zainteresowane do podążania drogą św. Benedykta. Następnie oddajemy głos oblatce śp. Profesor Annie Świderkównie. W przepięknym świadectwie przedstawia ona, jak można żyć, kierując się wezwaniem benedyktyńskim „Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony".

Po wprowadzeniu w duchowość, w drugiej części dajemy czytelnikowi drogowskazy, za jakie możemy uznać Statuty ujmujące w ramy prawne, zgodne z Kodeksem Prawa Kanonicznego, oblaturę benedyktyńską. Statuty te zostały znowelizowane w porównaniu z wersją opublikowaną poprzez o. Ludwika Mycielskiego. Zmiany podyktowało życie. Zostało zaakcentowane, iż oblatem może zostać chrześcijanin, niekoniecznie katolik. Idąc za przykładem oblatów w innych krajach, wprowadzono funkcję koordynatora wspólnoty. Wytwarzano możliwość powoływania grup według kryterium terytorialnego czy stanowego. Rozwiązano problem zwalniania z oblatury. Tak znowelizowane Statuty uzyskały Aprobatę o. Opata Bernarda Sawickiego.

Trzecia część Przewodnika zawiera modlitwy i nowenny do św. Benedykta oraz do jego siostry, patronki oblatów św. Scholastyki. Na końcu umieszczamy modlitwę na zakończenie dnia – Kompletę z Monastycznej Liturgii Godzin. Jest ona najkorzystniejszą modlitwą, jaką szczególnie rodziny mogą wspólnie kończyć dzień. Podajemy także spis lektur, które – mamy nadzieję – pomogą czytelnikowi wprowadzić w życie rady i drogowskazy zawarte w tej książce, jak szukać Boga na drodze wyróznionej poprzez św. Benedykta.