Polecamy:

Sklep dla salsero i tancerki

Wydarzenie: Koncert: Omar Sosa podczas Jazz Jantar 2011


 • Rozpoczęcie: 16 listopada 2011, o godzinie 20:00

 • Zakończenie: 16 listopada 2011, o godzinie 23:00


Miłośnicy afrokubańskich rytmów połączonych z jazzowym brzmieniem powinni przygotować się na nie lada atrakcję. Już 16.11.2011 w Gdańsku podczas Jazz Jantar zagra wybitny muzyk Omar Sosa!

Omar Sosa Afri – Lectric Quintet
Data: 16.11.2011, godzina 20:00
Miejsce: Filharmonia Bałtycka
Adres: Gdańsk, ul. Ołowianka 1

OMAR SOSA - znakomity kubański pianista i improwizator, mistrz instrumentów perkusyjnych, wokalista i kompozytor. Ukończył słynny hawański Institute Superior de Arte. Zafascynowany z jednej strony Nat King Colem czy Chucho Valdesem, a z drugiej nagraniami Oscara Petersona, Herbiego Hancocka, Chicka Corei, Keitha Jarretta oraz saksofonistów Charliego Parkera i Johna Coltrane'a, zaczął improwizować i studiować muzykę pianisty Theloniousa Monka, mistrza improwizacji. Na początku lat 90-tych Omar Sosa rozpoczął swą muzyczną i życiową podróż. W rozmowie z Tomaszem Handzlikiem mówił: To nie była decyzja polityczna. Chodziło o muzykę. Na Kubie wszyscy kochają dobrą muzykę, a ja zakochałem się w jazzie. Ale żeby poznać jego prawdziwą duszę, trzeba jechać do Afryki lub do USA. Zaliczyłem oba kontynenty i przekonałem się, że jazz to muzyka wolności. Jeśli jesteś w stanie to zrozumieć, jeśli potrafisz to zagrać, to zwyciężasz na tym muzycznym ringu. Bo żaden inny styl nie jest tak wymagający, a jednocześnie nieograniczony. Jazz to kosmiczna energia. ("Gazeta Wyborcza" / 4.10.2008). Zrealizowana w Kalifornii autorska, solowa płyta "Omar Sosa" stała się zaczątkiem kariery oraz licznych propozycji dla utalentowanego pianisty. Za album "Mulatos" otrzymał m.in. nagrodę BBC Radio Award 2004 (najlepszy album world - music), nominację do Grammy Award (najlepszy album latin - jazzu) oraz wyróżnienie Jazz Journalists Association za najlepszy latin - jazzowy album roku. Na solowej płycie "A New Life" swoimi improwizacjami - w opinii recenzentów - dorównywał takim gigantom jak jego guru Monk, Jarret czy Art Tatum. Propagator jazzu w Polsce, Dionizy Piątkowski tak pisze: Omar Sosa zrealizował ponad dwadzieścia nietuzinkowych albumów, z których znamienita większość stała się ważnymi epizodami w historii muzyki (nie tylko jazzowej). Rekomendujące recenzje w najważniejszych opiniotwórczych magazynach świata pozwalają mniemać, że artysta jest faworyzowanym idolem dzisiejszego jazzu, world - music, a przede wszystkim mentorem współczesnego afro - cuban jazzu. (...) Omar Sosa buduje własny afro-cuban świat z karkołomnej relacji między brzmieniem kubańskiej "buena vista", afrykańskiej tradycji, jazzowego idiomu i doskonałej aranżacji. (opracowano na podstawie: erajazzu.eu; allaboutjazz.com)

JOO KRAUS - jest jednym z najpopularniejszych muzyków młodego pokolenia, od lat związany z niemiecka sceną nu-jazzu oraz electric-jazzu. Współtworzył brzmienie Kraan, Tab Two, Soulounge, Jazzkantine oraz De Phazz. Jego muzyczne pomysły, brawurową grę na trąbce oraz charakterystyczne brzmienie usłyszeć można w nagraniach zarówno jazzowego Pee Wee Ellisa (album "Diffrent Rooms"), grupie Passport Klausa Doldingera, albumach Johanesa Endersa ("Human Radio"), Petera Fesslera ("Lovers, Fools & Dreamers"), ale także w rockowych formacjach BAP, Furry In The Slaughterhouse. Największą popularność, uznanie i nagrody przyniosły trębaczowi nagrania i koncerty w Tab Two, niemieckim duecie (z basistą Helmutem Hattlerem), który stał się forpocztą hip-jazzu, drum'n'base i acid-jazzu w Europie w latach 90-tych. W 2003 roku Joo Kraus zrealizował autorski, bestsellerowy album "Public Jazz Lounge" w którym nu-jazzowym brzmieniom poddał wielkie standardy jazzu ("Birdland" Joe Zawinula) czy soulu ("Gataway" grupy Earth, Wind & Fire). Współpracował z Omaro Portuendo, Compaya Seguendo oraz pozostałymi muzykami legendarnego Afro-Cuban. (opracowano na podstawie: erajazzu.eu)

LEANDRO SAINT-HILL - kubański saksofonista, po przeprowadzce do Hamburga zaczął pracować z najważniejszymi przedstawicielami europejskiej sceny nu-jazzowej i latin-jazzowej a także z Johnem Scatmanem, Gonzalesem Rubalcabą.

Informacja o biletach:

 • 20 zł – super promocja / sprzedaż w dniach 8 – 31.08.2011 lub do wyczerpania limitu
 • 30 zł – studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku i na Kartę do Kultury
 • 40 zł – studenci
 • 50 zł – normalne / sprzedaż w dniach 1– 30.09.2011
 • 70 zł – normalne / sprzedaż w dniach 1 – 31.10.2011
 • 90 zł – sprzedaż od 2.11.2011

Sprzedaż biletów w Klubie Żak, na www.eventim.pl (od 1.09.2011) oraz w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej (tylko w dniu koncertu).Miejscowość: Gdańsk
Warto zobaczyć Przeczytaj również:
 1. Kubański pianista Omar Sosa podczas Jazz Jantar
 2. Globaltica 2011 oraz koncert Afro-Cuban All Stars: Friday, FriAMCESTJuly_July+0200RJulAMCEST
 3. Warsztaty salsy z Jazzym Ruizem: Friday, FriPMCESTApril_April+0200RAprPMCEST